Mégaztmondják nemhasznos amt az egyetemen tanulsz. Nos az IAESTE-ben felhasználhatod:
" Mi lenne, ha használnánk egy kicsit azt a sok tudást, amit a BME belenyomott a fejünkbe és megvizsgálnánk a pólószín kérdést kicsit tudományosabban?
Én azért nem szavaznék a kék színre.
Ugyan is a :
"A fényszóródás a molekuláris sûrûségfluktuációkkal magyarázható. Ily módon egyrészt a szelektív abszorpció miatt nagyobb mélységbe csak a kék fény hatolhat le, s nagyobb mélységbôl a szóródott fénybôl is a kék juthat ki a felszínre, másrészt a kék komponens szóródik a legjobban."
(Éljen a fizika kurzus :))
Más szóval a kék póló nagyon könnyen elnyeli (abszorbeálja) a kék fény spektrumtartományába eső sugárzásokat így tökéletesen kellemes meleg érzést fog biztosítani nyáron. Ha az abszorpciós tényezőkre is kiterjesztjük a vizsgálatot, akkor azt találjuk, hogy a fekete színnek a legnagyobb az abszorbciós tényezője, szóval szintén nem nyerő.
Szerintem a szín aspektusából érdemes lenne a reflexiós (visszaverési) tényezőkkel foglalkozni az abszorpció (elnyelési) helyett, hiszen minél nagyobb százalékban veri vissza az adott színű felület a ráeső sugárzást, annál kevesebbet abszorbeál (nyel el), így annál kevésbé melegszik. Hiszen az elnyelt sugárzás növeli a test belső energiáját->hőmérsékletét..
De nézzünk egy táblázatot a reflexiós tényezőkről:
Szín: Átlagos reflexiós tényező:
Fehér 80 %
Világos szürke 50 %
Szürke 30 %
Sötét szürke 10 %
Világos kék 45 %
Világos zöld 50 %
Sötét zöld 15 %
Világos sárga 65 %
Barna 25 %
Rózsaszín 50 %
Sötét piros 15 %
Hopp, ki is esett már a sötét piros is, csak 15%-ban reflektál, szóval kb 85%-ban nyel el, így nagyon meleg lesz... (hála neked világítástechnika :))"
Én ezért IAESTE-zem.